I tátové se rádi starají o své děti

Partneři

Originální samolepky na auto

Mámy pro mámy - podpořme předčasně narozené Kulíšky a jejich rodiče

Vše o levácích

Budete překvapeni, jak svobodně může vzdělávání fungovat.
Od maminky

Tour de Kids

Tátové - táta a dítě

Střídavka
LOM

 

Poslední komentáře

Čaje vhodné pro nejmenší

Čaje pro miminka

Všude se dočítáme, že čaje jsou pro malé děti tím nejvhodnějším nápojem. Jenže jich existuje tolik druhů! Tak který vybrat, abyste dítěti spíše neublížila? Kdy je třeba ho podávat a měla byste čaj sladit nebo ne?

Veliká výhoda čajů je v tom, že jejich opravdu velké množství. A nejenže dokáží uhasit žízeň, jsou navíc chutné, mají málo kalorií a výborně pomáhají při nejrůznějších problémech. Tohle všechno platí samozřejmě nejen pro dospělé, ale částečně i pro naše nejmenší. Děti totiž nemohou všechny druhy, některé by jim mohly i ublížit!

Čaje pro miminka 

Kdy začít čaje podávat

Záleží na tom, jestli je vaše dítě plně kojené či nikoli. Miminka mohou totiž čaj pít již od druhého měsíce věku, ale pokud jsou kojená, další tekutiny nejsou třeba. Mateřské mléko jim totiž dává dostatek stravy i tekutin. A pediatři to nedoporučují ani proto, že by dítě mohlo být zmatené a mohlo by začít odmítat prs. Pití z lahvičky pomocí dudlíku je pro ně totiž mnohem jednodušší. Navíc, ačkoli čaje obsahují minimum kalorií, dokáží dítěti zaplnit žaludek tak, že nepociťují pocit hladu. Mohla byste si tak snadno nabourat zajetý rytmus kojení. Samozřejmě existují výjimky, např. trpí-li dítě průjmy, zvracením, má teploty apod. V takových případech může lékař doporučit doplňování tekutin.

 

Čaje pro miminka 

 

Pokud je ale miminko krmené umělými mléky, je třeba, zejména během horkých letních dnů, doplnit i další tekutiny. Čaj můžete dítěti bez starostí nabídnout ve chvíli, kdy mu začnete podávat i první příkrmy. Pokud si nejste jisté, můžete mu nejprve nabídnout obyčejnou převařenou kojeneckou vodu a čaj mu podávat jen jako příjemné zpestření nebo jako „medicínu“ při nachlazení, bolavém bříšku apod. Jako první čaj dětští lékaři doporučují většinou ten fenyklový. Dětem chutná a pomáhá jim od bolavé bříška a nadýmání. Pít jej mohou i kojící maminky.

 

Který čaj můžete vyzkoušet?

Dětem velmi chutná, protože má přirozeně mírně nasládlou chuť. Pomáhá při nadýmání.

  • Anýzový 

Podobně fenyklový čaj pomáhá dětem při bolavém bříšku. Ulevuje ale také při zahlenění, protože hlen přirozeně rozpouští.

  • Roiboos

Tento čaj neobsahuje kofein, za to ale spoustu minerálů. Jeho chuť je sladká a je dobrým pomocníkem při křečích.

Dětem obvykle příliš nechutnají, protože jsou nakyslé.

Možná víte, že heřmánek působí velmi dobře na žaludek a střeva a výborně zmírňuje záněty.

 

Čaj pro miminka 

Dětem v žádném případě nedávejte čaj mátový, černý a zelený. Nejsou vhodné, protože obsahují pro děti škodlivý kofein. Zároveň není třeba jim čaje jakkoli sladit, některé druhy jsou přirozeně nasládlé. Slazením čaje by mohlo později dojít ke kažení mléčných zoubků, navíc to není vůbec třeba. Pokud byste měla pochybnosti, poraďte se vždy se svým dětským lékařem.

Komentáře

No Avatar
Marcelka (neověřeno) on 8. Duben 2015 - 23:55

Chtěla bych se zeptat, zda je tento čaj vhodný i pro dospělé? Případně jestli bude mít na dospělého nějaký speciílní účinky?

Zajímavé odkazy

Liberecká pražírna - prodejna čerstvě pražené kávý a káva s sebou 
Tip pro vás: Centrum asistované reprodukce EUROPE IVF poskytuje komplexní léčbu poruch neplodnosti.