I tátové se rádi starají o své děti

Vyhledej školku

Partneři

Originální samolepky na auto

Mámy pro mámy - podpořme předčasně narozené Kulíšky a jejich rodiče

Vše o levácích

Budete překvapeni, jak svobodně může vzdělávání fungovat.
Od maminky

Tour de Kids

Tátové - táta a dítě

Střídavka
LOM

 

Poslední komentáře

Exkluzivní rozhovor s zakladatelkou portálu Nejskolky.cz

Nedávno se na mém FB profilu objevil odkaz na stránku www.nejskolky.cz. Název stránky mě zaujal, tak jsem nelenil a web navštívil. Na první pohled mile překvapila jednoduchá a přehledná grafika a samozřejmě i obsah cílený na nás „online“ rodiče. Všichni hledáme relevantní informace o mateřských školách, než této instituci svěříme to nejcennější. Posledních několik let se všude propírá, jak nejsou místa, kolik dětí se do školek nedostalo. Nebude, ale dlouho trvat a míst v mateřských školách bude nadbytek. Potom si budete opět školku vybírat, a v té době budou recenze k nezaplacení. 

Trošku jsem se pídil po stránce, až jsem našel kontakt na majitelku, kterou jsem požádal o rozhovor. 

Na internetu je již několik stránek s databázemi školek, kdy a jak Vás napadlo vytvořit svou vlastní?

Když jsem se snažila hledat školky na internetu, zjistila jsem, že veškeré seznamy školek jsou jen tabulkové výpisy, nebo jen statické mapy. Takové to tradiční nastavení – vyber kraj è vyber okres è vyber město a v závislosti na výběru se vám pak zobrazí seznam školek v tabulce.

Možná patřím do skupiny náročnějších uživatelů, ale mně vadilo to, že si musím dodatečné informace o školce dohledávat. Například to, kde přesně se nachází daná školka v závislosti na mém bydlišti nebo pracovišti, zda je tam angličtina nebo jestli je to Montessori školička. Já mám ráda jednoduchost a přehlednost, a tak jsem si řekla, že vytvořím seznam školek v ČR jinak. Tak, aby bylo na první pohled jasné, jaké školky se nacházejí v okolí mého bydliště nebo pracoviště. To byl ten hlavní důvod, proč jsme vytvořili interaktivní mapu školek, kde je ihned vidět, jaké školky se nacházejí ve vašem okolí  - a navíc barevné ikonky školek vám pomáhají hned rozpoznat, o jaké zařízení se jedná – jestli je to školka veřejná, soukromá nebo třeba lesní.

A protože víme, že tabulkový výpis má také svou úlohu – například zde můžeme řadit školky podle hodnocení nebo vyhledávat fulltextem, přidali jsme k interaktivní mapičce ještě dynamickou tabulku. Dynamická je tím, že automaticky zobrazuje ty školky, které vidíte na mapičce – a mění se podle toho, jak si mapku přibližujete, oddalujete a jak na ní brouzdáte. Kombinace těchto dvou hlavních komponentů v kombinaci s hodnocením školek dělá náš web zcela unikátní v celé ČR.

Jak stíháte děti, domácnost a práci na webu?

Na svém projektu pracuji tak, jak mi situace dovolí. Není to každý den ve stejnou hodinu, velmi se to liší v závislosti na potřebách mého dítěte, které je pro mě prioritou. Takže je to někdy hodinka, když dítě usne a já nemusím zrovna vykonávat domácí práce…o víkendu, když mám hlídání…deset minut sem a deset minut tam. Spolupracuji také s externisty, šikovnými studenty, maminkami na mateřské…

Jak dlouho stránky fungují, kolik již máte hodnocení? Je jich více kladných nebo záporných?

Beta verzi  - tj. pouze interaktivní mapu - jsme spustili v prosinci. Dynamickou tabulku, která dotváří ucelený web, jsme přidali zhruba v půlce ledna. Takže zaokrouhleně jedeme na plný plyn zhruba 1 měsíc. Teď mluvím o tom, co vidíte na webu, projekt jako takový jsme začali rozpracovávat na jaře 2013. 

Nyní máme skoro 400 hodnocení, což je úžasné za ten zhruba měsíc a půl fungování webu.

Převládají kladná hodnocení. Školky by se ale neměly bát kritiky, pokud je konstruktivní, čemuž dopomáhá možnost doplnit hodnocení komentářem. Velmi se mi líbí tento citát, kterým se řídím i já sama - „Náš největší problém je, že se raději necháme zničit lichotkami než zachránit kritikou.“

Jako tátu na rodičovské dovolené by mne zajímal Váš názor na to, zda se otec může o dítě a domácnost postarat stejně jako matka?

Podle mého názoru dítě potřebuje lásku a péči obou rodičů. To, kdo je doma, zde nehraje tak velkou roli – zejména na rodičovské dovolené. V prvních měsících života dítěte vidím úlohu matky jako klíčovou, zejména kvůli kojení. Co se týká rodičovské dovolené a rozhodnutí, kdo zůstane s dítětem doma, je podle mě důležité, aby rodina jako taková byla spokojená a rodiče nebyli ve stresu. Pokud to znamená to, že maminka pracuje a pokračuje ve své kariéře a tatínek je s dítětem doma a vyhovujete mu to, je to tak správně. Tatínek v takovém případě přebírá povinnosti, které má typicky žena. Asi by k pohodě v rodině moc nepřispělo, když by se maminka vrátila z práce, musela se vrhnout na prádlo, žehlení, úklid, vaření a tak dále J

V okruhu mých známých máme více kamarádů, kteří se v péči o dítě střídají – jednou je na rodičovské dovolené žena a pak zase muž - a to je moc fajn. Ve Skandinávii úplně normální věc.

Umíte si představit být doma s dětmi třeba 7 let a věnovat se jen jim a ničemu jinému?

Pokud tím myslíte to, že člověk nemá žádné jiné vedlejší činnosti jako koníčky, anebo třeba jako já flexibilní práci na portálu nejskolky.cz, tak to si moc představit nedovedu. Je to podle mě také mentálně prospěšné se odreagovat a věnovat se na chvilku něčemu „jinému“. A vůbec to neznamená, že tím dítě nějak ochuzujete nebo zanedbáváte. Ba naopak. Jak říkám – „Někdo kouká na seriály, já pracuji na webu.“

Co si myslíte o matkách, které nechají dítě doma s tátou a jdou pracovat?

Pokud to přispěje k pohodě v rodině, tak je to jen dobře! Představte si, že by maminka zůstala doma, ale vnitřně by jí to nevyhovovalo. Co se stane -  taková žena bude nespokojená, nešťastná –  vždyť to musí mít negativní dopad nejen na dítě, ale také na vztah obou partnerů.

Jaký druh školky je podle Vás nejlepší? (státní, soukromá, lesní atd.)

Na to neexistuje jasná a jednoznačná odpověď. Většina maminek by vám odpověděla asi takhle: „Nejlepší školka je pro mě taková, kde je moje dítě nejvíce šťastné.“ A to můžu podepsat.

Na našem portálu se hodnotí tzv. „3P“ – personál, program a prostory. Podle mého názoru je nejzásadnější „P“ = personál. Paní učitelky, které dělají svoji práci s láskou, jsou kreativní, milují děti – to je hned znát!

Mně osobně se také líbí alternativní vzdělávací programy jako Montessori nebo Waldorfská pedagogika. Proto také na našich stránkách je možné filtrovat školky podle vzdělávacího programu.

Podle čeho budete vybírat školku pro své dítě Vy ?

Podle 10 hlavních kritérií, jak si vybrat školku, které jsem popsala na svém webu http://www.nejskolky.cz/prakticke-informace/

Váš vzkaz pro čtenáře stránky www.tatanamaterske.cz?

Zdravíme všechny vás tatínky, kteří se rozhodli zůstat doma s dětmi a držíme vám palce! 

 

Děkujeme za rozhovor.

Tags: 

Zajímavé odkazy

Liberecká pražírna - prodejna čerstvě pražené kávý a káva s sebou 
Tip pro vás: Centrum asistované reprodukce EUROPE IVF poskytuje komplexní léčbu poruch neplodnosti.