I tátové se rádi starají o své děti

Partneři

Originální samolepky na auto

Mámy pro mámy - podpořme předčasně narozené Kulíšky a jejich rodiče

Vše o levácích

Budete překvapeni, jak svobodně může vzdělávání fungovat.
Od maminky

Tour de Kids

Tátové - táta a dítě

Střídavka
LOM

 

Poslední komentáře

Jak vyrobit Krabicového (komorového) draka

Krabicový drak je v podstatě hranol, jehož horní a dolní třetina je polepena papírem (u větších draků plátnem), kdežto střední třetina je nepolepena. Na zhotovení si opatřete špejle o průměru 3 mm nebo lišty 3×3 mm, které rozřezáním upravte na 4 kusy 750 mm dlouhé a 16 kusů po 230 mm.Z krátkých lišt zhotovte 4 stejné čtverce pevným svázáním režnou nití. Čtverce navažte k dlouhým lištám, vnitřní 220 mm od kraje, vnější na jejich konce. Kostru vyztužte v úhlopříčkách režnou nití. Draka potáhněte silnějším papírem, může být i barevný. Dva široké pásy podle rozměru kostry obtočte tak, aby výřezy v papíru přišly do svázaného rohu. Přečnívající okraje papíru natřete dobrým lepidlem, přehněte přes lištu a přilepte.

Jak vyrobit Krabicového draka

Pěkně také létá následující tzv. komorový drak, který je stavěn znásledujícímodelářských lišt 4×4 mm nebo 5×5 mm, dlouhých 1 m. Základ kostry je trojboký kolmý hranol, vysoký 1 m, strana trojúhelníka je 500 mm. Nejdříve zhotovte čtyři trojúhelníkové rámy a ty spojte postraními lištami, takže dostanete hranol, rozdělený na tři komory. K hotovým komorám připevněte křídla; mohou být buď s pevným sklonem nebo pérovaná. Drak s tuhými křídly má sice menší výkon, ale zato dobře snáší změny větru. Dvě lišty sestavené do mírného "V" tvoří nosník křídla. Připevníte je pod jeden z vnitřních rámů. Jestliže lišty nahradíte rákoskou, docílíte tak určitého odpérování křídel. Rákosku můžete zezadu provázkem prohnout jako luk, podobně jako u malajského draka. Každý z konců nosníku spojte režnou nití s konci komor přes celou výšku draka. Nakonec potáhněte papírem horní a dolní komoru i plochy křídel.

Jak vyrobit Krabicového draka

Krabicové draky můžete udělat i větší, nežli jsou právě popsané konstrukce, musíte ovšem přizpůsobit sílu lišt a jejich velikosti. K normálnímu krabicovému draku se dají připevnit postraní křidélka podobným způsobem jako u komorového draka, popřípadě můžete z několika lišt zhotovit obdélníková křidélka jak ukazuje obrázek.

Návod jak vyrobit Krabicového draka

Závěs zajišťuje stoupavost a polohu draka ve vzduchu. Drak má závěs dvoubodový, nejlépe je upravit vyvážení tak, že na závěs uvažete 3-4 očka, do nichž navlečte závlačku startovací šňůry. Při silném větru se používá předního očka "a", Při slabém větru očka "b". Toto zařízení je velmi praktické, protože vám umožní rychle vyvažovat draka při různé síle větru. U krabicového draka, který má čtyřbodový závěs, se nalezne bod pro uchycení šňůry zkusmo vyvažováním nebo podle úhlu sevřeného kolmicí, jak je znázorněno na pravém obrázku.

 Návod jak vyrobit Krabicového draka

 

Návod jak vyrobit Krabicového draka

Pro úplnost připojuji ještě několik dalších konstrukcí draků, které také dobře létají. Např dvoukomorový drak zhotovený podobnou metodou jako komorový.

Návod jak vyrobit Krabicového draka

Pozoruhodnou konstrukci má drak představující čtyři pyramidy. Papírem jsou potaženy jen stěny jehlanů a dna zůstávají volná. Vhodným uvázáním závěsu proud vzduchu vniká do pyramid a tak nadnáší celou konstrukci, která létá.

Návod jak vyrobit Krabicového draka

 

Další návod jak vyrobit draka.

 

Převzato z http://kabinet.fyzika.net/

Komentáře

No Avatar
Jiri Valnoha (neověřeno) on 4. Listopad 2015 - 0:02

Ahoj, stavil jsem draka po 15 letech a musim podekovat za navod. Krabicak mi lital skvele. I pote, co mi s nim vitr 2x riznul o zem a odnesl to stredovy kriz a 2 sousedni nosniky (nastesti ne ten s uvazanym lankem), tak stale lital jako drak. :] PS: ten formular na vyplneni captchy je fakt na draka, docela jsem s tim bojoval... 

Zajímavé odkazy

Liberecká pražírna - prodejna čerstvě pražené kávý a káva s sebou 
Tip pro vás: Centrum asistované reprodukce EUROPE IVF poskytuje komplexní léčbu poruch neplodnosti.