I tátové se rádi starají o své děti

Partneři

Originální samolepky na auto

Mámy pro mámy - podpořme předčasně narozené Kulíšky a jejich rodiče

Vše o levácích

Budete překvapeni, jak svobodně může vzdělávání fungovat.
Od maminky

Tour de Kids

Tátové - táta a dítě

Střídavka
LOM

 

Poslední komentáře

Moudré hraní neboli „PLAY WISELY“

Již druhým rokem lektorky Sportklubu ČASPV Kladno Gabriela Havlůjová a Markéta Šulcová provozují tzv. moudré hraní pro děti od narození do tří let ve sportovní hale Bios na Kladně. V následujícím článku vám lektorka Gabriela představí Play Wisely a rovněž se s Vámi podělí o své zkušenosti z vedení kurzů.

Play Wisely (PW) vzniklo ve spolupráci psychologů, pediatrů a gymnastů v USA. Vychází ze třech základních vědomostí pro učení: pozornost, paměť a rozpoznávání, se kterými my pracujeme a rozvíjíme. Cílem není z dětí udělat malá génia, ale usnadnit jim budoucí předpoklady k učení. Využívají se také základní výukové dovednosti, jako je odhadovat, co přijde a uvědomovat si skutečnost. Opakování a rutinní provádění činností, jsou pak dvě významné cesty, kterými se tyto důležité dovednosti rozvíjejí.

Lekce trvá 30 minut a je rozdělena na několik částí. Začíná hrou s výukovými kartami, poté přichází oblíbená pohybová část, následují aktivity, které rozvíjejí jemnou a hrubou motoriku, a nakonec je lekce opět ukončena výukovými kartami. Lekce probíhá individuálně max. se dvěma dětmi za přítomnosti rodiče, cena lekce činí 250,- Kč.

Zájem o PW na Kladensku je stále vysoký a neutuchá, tak jako se rodí děti, přicházejí i stále nový nadšenci. V současné době provozujeme lekce PW každé úterý a středu. Další den zatím není možné přidat a to zejména z důvodu, že nám oběma většinu času zabere péče o dvouleté dcery. Po dvouletém lektorování PW na Kladně jsem se setkala s mnoha zajímavými dětmi, některé byly zcela zdravé a rodiče s nimi na kurzy přišli ze zájmu dítěti pomoci zvládat činnosti jako jsou úchopy, házení, chytání a mnoho dalších, či přišli s problémem, kdy dítě z různých důvodů bylo pozadu v některých dovednostech oproti svým vrstevníkům, či prostě přišli se zájmu sledovat, jak jejich dítě poznává svět za jejich přítomnosti. Matka či otec je po celou dobu lekce u svého dítěte a jsou vždy připraveni „podržet za ruku“, ukázat, či dopochopit zadaný úkol. PW je tedy metodou nejenom rozvíjející schopnosti dítěte, ale rovněž utužuje vztah mezi dítětem a rodičem. Lekce PW na Kladně rovněž po dobu jednoho roku navštěvuje tatínek na mateřské. S radostí musím uvést, že na lekce s tatínkem se vždy velmi těším. Oproti většině maminkám je tatínek aktivní při hodině, sám vymýšlí aktivity, které by jeho syn mohl zvládnout, či alespoň sám synovi ukáže, jak prolézt opičí dráhu tvořenou tunely a nakloněnými rovinami. Sám dodává, že má jedinou výtku k lekcím Play Wisely a to je odpadávání lekcí.   

Metodu PW však není možné popsat a definovat v rámci jednoho odstavce. Doporučujeme všem zájemcům, aby využili stálé nabídky bezplatné návštěvy ukázkové lekce a zjistili, v čem tkví nadšení dětí z moudrého hraní a zájem rodičů o metodu po celém světě. 

 

Autorka: Mgr. Gabriela Havlůjová

Komentáře

No Avatar
Martina Bartl (neověřeno) on 26. Leden 2014 - 6:18

Zkoušely jsme s dcerkou (2 roky) - ale jak ona, tak já jsme ztoho měly rozporuplné pocity. Dcerka vypadala po skončení hodiny vcelku vyděšeně. Nezpochybňuji metodu PW, ale opravdu doporučuji vyzkoušet

Zajímavé odkazy

Liberecká pražírna - prodejna čerstvě pražené kávý a káva s sebou 
Tip pro vás: Centrum asistované reprodukce EUROPE IVF poskytuje komplexní léčbu poruch neplodnosti.