I tátové se rádi starají o své děti

Partneři

Originální samolepky na auto

Mámy pro mámy - podpořme předčasně narozené Kulíšky a jejich rodiče

Vše o levácích

Budete překvapeni, jak svobodně může vzdělávání fungovat.
Od maminky

Tour de Kids

Tátové - táta a dítě

Střídavka
LOM

 

Poslední komentáře

Podzimní radovánky - Jak udělat draka?

Papírový drak - jak vyrobit draka

Lidé toto období nemají zrovna v lásce. Začnou sychravé dny, opadá listí a čím dál tím dřív zapadá slunce. Ale i na podzim můžete zažít spousty pěkných chvil. Procházky a výlety vám zpestří krásné zbarvení stromů. Více se vychutnáte horký čaj, kávu nebo grog. A hlavně můžete své děti naučit pouštět draka. Bohužel jen málo kdy uvidíte draky dělané doma z papíru.  Většinou zahlédnete tak zvané „fóliovníky“ ze supermarketu. Za našich mladých let jsme se předháněli, kdo vyrobí hezčího draka.  Proto jsem pro vás připravil jednoduchý návod jak na to.

Do obchodu vyražte pro:
1. Dvě laťky čtvercového průřezu 4-5 mm, jedna dlouhá 49 cm a druhá dlouhá 38 cm
2. Pevný tenký provázek nebo vlasec
3. Barevný krepák
4. Arch hedvábného papíru (prodává se snad 100 cm x 70 cm)
5. Pevný provaz na pouštění
6. Nějaké ty barvy (vodovky, tempery)
7. Nůžky + hobby řezák
8. Lepidlo na papír (třeba Herkules)
9. Vteřinové lepidlo
A začneme:
1. Obě laťky dáme přes sebe tak, abychom dostali kříž, kde kratší vrchní strana bude mít 19cm, spodní 30cm a obě ramena budou mít po 19cm. V místě styku obou latěk kápneme vteřinové lepidlo, zajistíme a po zatuhnutí napevno převážeme provázkem.

Jak udělat (vyrobit) papírového draka 

2. Hobby řezákem nebo nožem uděláme 0,5cm od konce každé laťky zářez. Na jeden z konců uvážeme pevný tenký provázek nebo vlasec a ten potom vedeme od jednoho konce k dalšímu po obvodu budoucího draka. V místě každého zářezu provázek alespoň dvakrát obtočíme a pokračujeme dál až zpět na začátek, kde provázek upevníme. Moc ho při natahování nenapínejte, abyste si nepokroutili kostru draka.

3. Drak se nám už pěkně rýsuje co?  Teď vezměte hotovou kostru, rozložte hedvábný papír a přiložte ji na něj. Tužkou obtáhněte obvod kostry a k výsledku přidejte tak 2cm, aby bylo co ohýbat. Až to bude, tak to celé z papíru vystřihněte.

Jak udělat (vyrobit) papírového draka 

4. A začneme lepit. Nejprve vezměte opět vteřinové lepidlo a zakápněte provázek v místech, kde je navázán na konce latěk. Zatímco bude zasychat, přejdeme k lepení papíru. Nejdřív nastřihněte rohy přesahů tak, aby se daly přehnout přes okraj kostry draka. Položte kostru na papír. Herkulesem nebo jiným lepidlem na papír potom přesahy jeden po druhém natřete a přehněte dovnitř přes obvodový provázek.

Jak udělat (vyrobit) papírového draka
 

5. No a je to hotovo. Teda alespoň základ celé radosti. Teď popadněte nějaké ty barvy, zapojte fantazii na nejvyšší obrátky a pořádně draka zmalujte. Nenanášejte silné vrstvy barvy! Pěkně v tenké vrstvě a rovnoměrně. Barvy také moc neřeďte, abyste si draka nerozmáčeli. Po zmalování ho nechte schnout a šup zatím vyrobit ocas.

6. Ustřihněte si 120-150cm dlouhý kus pevného provázku (nejlépe toho, na kterém pak budete draka pouštět, ten by měl být dost pevný). Z barevného krepáku nebo ze zbytků hedvábného papíru nastříhejte obdélníčky tak 15x10cm. Všechny je popřekládejte jak harmoniku, tak že přeložené budou široké tak 2cm. Na konec ocasu udělejte střapec nebo přivažte mašli.

7. Proschnutého draka položíme lícem nahoru. Ustřihneme dva provázky (cca 60cm a cca 50cm). Delší provázek uvážeme na spodní a horní konce draka. Kratší přivážeme zatím jen na jeden konec draka. Teď nastává choulostivá chvíle stavby. Na následujícím závisí vyváženost draka a tím i jeho "letecké vlastnosti". Než uvážete provázek i na druhém konci ramene, označte si na kratším provázku jeho střed. V označeném místě přivažte kratší provázek ke svislému tak, aby šlo uzlíkem posouvat. Teď už můžete přivázat i druhý konec provázku přes zářez v rameni draka.

 

Jak udělat (vyrobit) papírového draka 

 

8. Zvedněte draka na výšku a posouvejte se po svislém provázku tak dlouho, dokud nebude úhel mezi drakem a podložkou cca 60°. Provázky by měly být celou dobu napnuté! Až to bude, přivažte k místu styku obou provázků šňůru, nakteré budete draka pouštět. Tím zároveň stáhnete uzlík tak, aby se samovolně neposouval a neměnil tak těžiště draka.Jak udělat (vyrobit) papírového draka

9. Teď už jen na spodní konec draka uvažte vyrobený ocas a máte hotovo.

10.
Vyběhneme na nejbližší kopec a zkoušíme jak nám potvůrka lítá. Pozor na elektrické vedení, stromy a další překážky milé děti.

Mnoho štěstí při stavbě draka. Ještě více krásných chvil při jeho pouštění. Třeba se někde na louce potkáme.

Další návod na výrobu draka.

Tags: 

Zajímavé odkazy

Liberecká pražírna - prodejna čerstvě pražené kávý a káva s sebou 
Tip pro vás: Centrum asistované reprodukce EUROPE IVF poskytuje komplexní léčbu poruch neplodnosti.