I tátové se rádi starají o své děti

Partneři

Originální samolepky na auto

Mámy pro mámy - podpořme předčasně narozené Kulíšky a jejich rodiče

Vše o levácích

Budete překvapeni, jak svobodně může vzdělávání fungovat.
Od maminky

Tour de Kids

Tátové - táta a dítě

Střídavka
LOM

 

Poslední komentáře

Rodičovská dovolená – bilancování

Táta na mateřské (rodičovské) dovolné

Předně chci upozornit, že tyto řádky jsou psány mými zkušenostmi a názory. Dotknou li se někoho z vás čtenářů a čtenářek, předem se omlouvám. Mám za sebou dohromady pět let rodičovské dovolené, s půl roční pracovní přestávkou a děkuji, opravdu děkuji za ni. Ale začnu od začátku. Na tom, že opustím své zaměstnání a půjdou na rodičovskou dovolenou, jsme se manželkou domluvili předem. Rozhodnutí to bylo z velké části pragmatické.

Oba rodičovské příspěvky jsem si vzal pouze na dva roky. Je to absolutně nejlepší varianta. Stačí být finančně alespoň částečně gramotný, aby si člověk spočítal. Ať budu doma dva, tři nebo čtyři roky dostanu pokaždé 220000,-Kč v postupných dávkách (11500,-Kč; 7097,-Kč nebo 5116,-Kč). Takže Vám stačí malinko pevné finanční vůle a co je nad 7097,-Kč dát „bokem“ a na třetí rok máte vystaráno. Protože, zůstanete li s dítětem i potom doma, stát za vás povinné zdravotní pojištění zaplatí. Neplatí u podnikatelů a podnikatelek. Ti si musí zálohy platit sami (můj případ). Jelikož nás dítě v 2 letech v podstatě nepotřebuje, klidně mu můžete najít například zkrácenou školku a začít pracovat. A našetřené peníze použít jinak, třeba na „ školkovné“.

Osobně čtyřletou variantu nechápu vůbec, vždyť již po půl roce jsem na rodičovské dovolené přišel o x bodů IQ. Prostě bez sociálního kontaktu a pracovní motivace jde váš mozek do kopru. Proto, když mi nějaká maminka tvrdí, že po sedmi letech na rodičovské dovolené je normální ……. nemám slov. Prostě je to nesmysl po té době (8 let) je každý, každá na pracovním trhu absolutně mimo. Nepomohou ani rekvalifikace ani kurzy. Návrat zpět na ztracené pozice je nejen bolestný, ale skoro nemožný. Řekl bych, že stojí více úsilí než získávání zkušeností po škole. Čtvrtý rok rodičovské chápu jako levné a dočasné snížení nezaměstnanosti.

V ostatních zemích EU krom Slovenska je rodičovská dovolená podstatně kratší. Neřeším tu, jak mají postavenou následnou péči (jesle, chůvy a jiné), důležitější je faktor neztráty pozic, jak v osobním, tak profesním životě. Vždyť i naši praprarodiče fungovali v systému, babička s dědou na výměnku hlídali děti a rodiče pracovali. V té době nebyly žádné důchody, podpory v mateřství rodičovství, prostě byla rodina. Ani v nejmenším neříkám, zrušte mateřskou, to jistě ne, jen by bylo dobré zajistit rozumně dostupnou péči o děti od 1 roku a více matek poslat do práce na zkrácený úvazek.  Ale dost politiky.

Já, abych se z toho všeho kolem dětí nezbláznil, začal jsem se letmo učit tvorbu webů. A zabralo to. Najednou jsem řešil jiné věci, než jen pořád dokola mimino. Ze začátku Vás stejně nepotřebuje, spí, jí a tak. Ano, je krásné sedět u postýlky a pozorovat jak spí (za začátku se ani nehne). Samozřejmě musí se obstarat i domácnost to bezesporu, ale na to jsou dva a chorobné uklízení je nemoc. A najednou zjistíte, že máte volný čas. Co sním? Jistě, máte super maminkovské diskuse a fóra plná rad a návodů jak správně na dítě. Bohužel, většina superrad je převzata z knih nepsaných českými autorkami a autory a jsou z mého pohledu, jak se říká postavené na hlavu. Vlastně hledání informací a jiných pohledů mě inspirovalo k založení webu „Táta na mateřské“, který mi z velké části zachránil intelekt. Udržuje mě pořád v činnosti a motivuje ke vzdělávání.  Ano, máme tu duchaplné seriály komerčních i veřejnoprávních médií, skvělé sociální sítě (výborný žrout volného času). Super je i kafrání v kavárnách o tom, jak vám doma manžel či přítel zase s ničím nepomohl.

A nebo je tu možnost nebýt jako ostatní. Můžete svůj čas vyplnit něčím užitečným a hlavně sobě prospěšným. Pomocí stránek jsem se postupně seznámil se spoustou maminek na rodičovské dovolené, které nechtějí být jako ostatní. Nesedí u Facebooku nebo v kavárně, ale makají na sobě a na svých snech. Před nimi  smekám pomyslný klobouk a držím palce. Protože jen tak nezakrníte a můžete své schopnosti nadále rozvíjet.

Budu moc rád, když se v komentářích pod článkem pochlubíte tím, čemu jste se na rodičovské dovolené naučili a čím se rozvinuli. Nebo posílejte své úspěchy i neúspěchy na e-mail redakce@tatanamaterske.cz. Z vašich příspěvků můžeme udělat  seriál , který bude motivovat ostatní ke svému zdokonalení. 

Komentáře

No Avatar
Bára Skálová (neověřeno) on 30. Březen 2015 - 9:48

Děti jsem chtěla, ale trochu jsem se děsila, jak tu dlouhou mateřskou přežiju po psychické stránce (byla "jen" tříletá), protože nejsem pískovištní typ. Naštěstí jsem, díky internetu, objevila podobně založenou skupinu matek se stejně starými dětmi a najednou to bylo o něčem jiném. Přesto mi to nestačilo. Když se narodila druhá dcerka, hledala jsem něco ekologického na praní a objevila jednu českou značku. Začala jsem jí používat a byla tak nadšená účinky a podmínkami, že jsem ji doporučovala kamarádkám a najednou jsem zjistila, že za to dostávám peníze. :-) To mě tak nadchlo, že jsem si okolo toho nastudovala spoustu věcí a po rodičáku už jsem se do zaměstnání vracet nemusela. Během té doby jsem se naučila neskutečně moho věcí - od komunikace (předtím jsem měla stres jít i jen na poštu), přes spoustu věcí na internetu a s počítačem, jak pracovat s mailem, koučování atd. a ve vzdělávání stále pokračuji a moc mě to baví. Založila jsem si vlastní webovky JakNaSkvrny.cz a úplně nejvíc mě baví, že jsem pomohla dalším maminkám s dětmi k podobnému úspěchu. Ta svoboda - časová i finanční - je s dětmi opravdu k nezaplacení.

No Avatar
Marcelka (neověřeno) on 8. Duben 2015 - 23:53

S manželem přemýšlíme, jestli u dalšího potomka zůstane doma on, či já  Co je podle vás lepší? Aby byl se synem doma chlap, či ženská? Je pravda, že manžel bere více peněz jak já, ale zase já už byla na mateřské dvakrát

No Avatar
Míša (neověřeno) on 22. Květen 2015 - 14:30

Po mé mateřské zůstal doma partner, vzhledem k nižšímu platu a tomu, že mu bylo umožněno pracovat na poloviční úvazek z domu. Pro nás jasná volba. Rodičovskou jsme dali na 2 roky z důvodu, ajk píše pán, stejně dostanete celkkově stejně, tak proč to roztahovat. Na druhou rodičovskou zase půjde manžel. Jednak to zvládá úžasně, jednak finanční poměry se u nás nezměnily (nebylo kdy) a jednak i chce, už podruhé!

Zajímavé odkazy

Liberecká pražírna - prodejna čerstvě pražené kávý a káva s sebou 
Tip pro vás: Centrum asistované reprodukce EUROPE IVF poskytuje komplexní léčbu poruch neplodnosti.