I tátové se rádi starají o své děti

Partneři

Originální samolepky na auto

Mámy pro mámy - podpořme předčasně narozené Kulíšky a jejich rodiče

Vše o levácích

Budete překvapeni, jak svobodně může vzdělávání fungovat.
Od maminky

Tour de Kids

Tátové - táta a dítě

Střídavka
LOM

 

Poslední komentáře

Rozhovor s ženou Táty na mateřské

Kdo přišel s nápadem, že zůstane doma táta?

Abych pravdu řekla, nejsem si jistá. Manžel už krátce po seznámení tvrdil, že si chce najít ženu, která ho bude živit a on si krátit volnou chvíli u kulečníkového stolu (v té době hrál ligu a my si stůl pořídili i domů). Když jsme se začali bavit o rodině, postoupilo to k tomu, že bude hrát a přitom houpat celý den kočárek u kulečníku a já jak jinak makat. Když však došlo na pravé rozhodnutí, asi jsem to byla já, kdo škemral, že moje práce je pro mě druhým dítětem, a když budu doma 3 roky, jsem z kola venku.

Proč jste se tak rozhodli?

Naprosto racionální rozhodnutí. V té době jsme měli oba asi srovnatelnou práci. Jak v kariérním postupu, tak finančně. Jen manžel věděl, že přerušení pro něj neznamená takovou stopku, jako pro mne v Heureka.cz. E-commerce prostě hrozně letí a hned první rok po narození syna se moje práce změnila k nepoznání a návrat by byl jako nastoupit za nováčka.

Co bylo pro tebe na tom rozhodnutí nejtěžší?

To že nevím, do čeho jdu. To jak se na to bude dívat okolí. To jestli to manžel zvládne. Bylo toho hodně, ale představa, že zůstanu s dítětem doma, bez jakýchkoli „dospěláckých interakcí“ byla horší představa. Nejsem ten typ, co by zvládnul se celý den věnovat „mimískovským věcem“.

A pro manžela?

Taky není ten typ na „mimískovské věci“, velkou oporou mu však byla jeho mamka, tedy babička, která v té době šla do důchodu a bydlí s námi ve velkém trojgeneračním domě. Hodně nám pomáhá, hlídá a s dětmi si zpívá, hraje a na jejich rozvoji je to hodně znát. Musím říct, že já mám tchyni naprosto milionovou a neměnila bych. Manžel si pak našel další věci, koníčky, které ho udržují psychicky alespoň trochu v pohodě.

Jak se s tím popasoval?

Je to neustálý proces, děti jak rostou, mají jiné potřeby a zároveň, čím déle je doma, tím víc si potřebuje odpočinout s jinými věcmi. Myslím ale, že nejlepší krok, který jsme pro pohodu nás obou udělali, bylo střídavé uspávání, a jeden den volna pro každého. Každý tedy víme, že druhý večer máme možnost si odpočinout a jeden den v týdnu celé odpoledne a večer trávit po svém.

Poolbilliar

Je v něčem složitější poslat na rodičovskou tátu místo mámy?

No úřady to ještě nemají úplně zmáknuté. Úřednice mi při zařizazování u přepážky na férovku řekla: „Víte co děláte“ a byla opravdu nepříjemná. Přešla jsem to, ona přeci mého muže nezná, a nic jí do toho není. A na dalších oficiálních místech to nebylo lepší, je to pro ně změna, kterou dělají asi jednou za uherský rok a pak nevědí jak. Takže papírování byl někdy oříšek.

No a pak samozřejmě problém s kojením. U dcery jsem se do práce vrátila po šestinedělí a nechávat doma dostatek mateřského mléka byla někdy fuška. Ale dcerunka byla skvělá v tom, že si nezvykla jen na flašku (divila se i doktorka) a byla vždy nadšená, že se mamka vrátila s čerstvým.

Setkali jste se někdy s někým, kdo pro to neměl pochopení?

Nesčetněkrát, ale neřekla bych tomu pochopení, ale spíš nedůvěra. Skoro nikdo to neřekl nahlas, ale bylo znát, že si myslí něco jiného. Hondě to asi souvisí s jejich zkušenostmi, když jsou žádné, představí si chlapi ze svého okolí a ví, že jemu by asi dítě nechtěli svěřit. Já tuhle obavu neměla, manžel mi vždy doma pomáhal se všemi domácími pracemi, jen žehlení není jeho favorit. Naštěstí pleny se již žehlit nemusí. K přebalování se taky staví možná statečněji než já, takže nebyl důvod k obavám. A kamarádi ho berou jako frajera, což je dobře.

Jak na to koukají ostatní maminky?

Návštěva pískoviště není jeho oblíbená, spíš ale pro to co se tam rozebírá za témata. Naštěstí máme zahradu i s vlastním pískovištěm. Takže moc reakcí ostatních maminek ani neznám.

Jsou s “tátou na mateřské” spojené nějaké komplikace, které by máma běžně řešit nemusela? (nemocnice apod.)

Asi je to tím, že jsou všichni naprogramováni, že musí o stavu dítěte informovat matku. Od doktora přes školku, všude jsem musela dát kontakt na sebe, i když jsem tvrdila, že já z práce to řešit stejně nebudu. A chvíli trvalo, než si zvykli volat manželovi. Teď už vím, že telefon nesmím dát, a nemají jinou možnost.

S nemocnicí asi narážíš na naši poslední zkušenost, kdy měla dcerka zápal plic (Táta jako doprovod dítěte v nemocnici, pořád rarita.). Určitě vím, že se snaží všude odbourávat všechny bariéry. Ale naprogramování lidí na základní vlnu o dítě se stará matka, je i zde. Když hledali místo pro manžela, kde by mohl být s dcerou na pokoji. Bylo nutné, aby dala souhlas s tím, že tam bude muž, již ubytovaná maminka. Opačně to nebylo nutné, muži prý nejsou tak „stydlivý“. Prostě je to pořád o odbourání stereotypu.

Myslíš, že klasický den s tátou na mateřské probíhá  jinak než s mámou? V čem?

Myslím, že to není o pohlaví. Jsou maminky co dodržují pevný režim, snídaně, svačina, procházky atd. a pak taky maminky co ne. U tatínků to bude stejné. Jen muži budou častěji ty s volnějším režimem. Na dětech je ale znát, že den, kdy si víc hrajou, je lepší.

Je něco, co chtějí dělat děti jen s tátou a máma k tomu nesmí?

My se snažíme hodně věcí dělat spolu. Takže mě teď nenapadá nic u čeho chtějí jen tátu.

Výlet - Sloní kameny

Po Tvém návratu z práce se role otáčí, nebo máš i navařeno a uklizeno?

Jak už jsem říkala, manžel mi pomáhal s domácími pracemi i před porodem, takže o domácnost se postará. Co se týká vaření, nemám obavy, že by neuvařil, ale u toho moc krásně relaxuji, takže vařím já, jen když musím být dlouho v práci, uvaří on.

Nosíš si práci domu, nebo přijde, vypneš a neřešíš?

To je těžká otázka, snažím se si práci nebrat domu a už jsem se naučila zaklapnout dveře a myslet jen na rodinu a jiné věci. Ale někdy stejně musím říct, co jsem za ten den zažila.

Tvůj manžel nezůstal jen u péče o děti, ale podle jeho aktivit se zdá, že se té role zhostil se vší vervou. Jak ho napadlo založit si blog?

Samozřejmě jako novopečení rodiče jsme hledali hodně informací nejen v knížkách ale i na webu. A byl docela problém najít web o rodičovství, který by nebyl takový ten „růžovoučký, mimískovský“ a to nás hrozně štvalo. Další věcí bylo, že najít info, jak vlastně otec může nastoupit na mateřskou nebyl nikde pořádné popsán. Tak už nebylo daleko od nápadu mít blog o rodičovství, který by byl jiný.

Má v této souvislosti ještě nějaké další aktivity?

Práce s weby ho docela chytla, takže po www.tatanamaterske.cz má další aktivity jako www.hodnotimezabavu.cz, kde by chtěl akce také důsledně třídit tak, že jsou vhodné pro rodiny, i s těmi nejmenšími. Dnes je to trochu problém na jít i na kudyznudy. Ale web je zatím v plenkách.

Nemáš pocit, že snad o něco přicházíš?

Snažím se s dětmi být, co nejvíc to jde. Pružná pracovní doba u nás v Heurece je tomu nakloněna. Pracuji hodně brzo ráno, což byl pro mne vždy hodně produktivní čas, nikdo ještě nic nechce a já stihnu vyřídit co nejvíc věcí. A zároveň chodím brzo domů. Mám pak 3-4 hodiny, které trávím s dětmi, uspávám a celý víkend se snažím věnovat jim. Když vařím nebo peru, mohou to dělat se mnou a tak si jich užiji hodně.

Vyšlo něco z jeho kulečníkového plánu? Stíhá si mezi přebalováním ještě zahrát?

Dokud byly děti malé a nedosáhly na stůl, hráli jsme i hodně spolu nebo s kamarády. Pak byla menší pauza, s druhým miminkem to nešlo. A teď synovi jsou 4 roky a začíná ho to bavit, tak se pomalu staví do role trenéra.

 

Zajímavé odkazy

Liberecká pražírna - prodejna čerstvě pražené kávý a káva s sebou 
Tip pro vás: Centrum asistované reprodukce EUROPE IVF poskytuje komplexní léčbu poruch neplodnosti.