I tátové se rádi starají o své děti

Partneři

Originální samolepky na auto

Mámy pro mámy - podpořme předčasně narozené Kulíšky a jejich rodiče

Vše o levácích

Budete překvapeni, jak svobodně může vzdělávání fungovat.
Od maminky

Tour de Kids

Tátové - táta a dítě

Střídavka
LOM

 

Poslední komentáře

Varování pro rodiče pozor na 3D filmy, televize a hry

3D televize

O víkendu mě na ČT24 zaujal rozhovor s primářem oční kliniky Fakultní nemocnice Motol MUDr. Milanem Odehnalem. Týkal se francouzské studie vhodnosti 3D brýlí pro děti. Francouzská komise pro zdraví přišla se znepokojivými výsledky výzkumu, které producenty filmů ani výrobce 3D televizorů, potažmo hlavně nás rodiče určitě nepotěší.  Tyto brýle mohou nevratně poškodit dětský mozek.  Sledování TV nás i děti celkově ovlivňuje. Rozhodně by pro nás nemělo být životní náplní sezení před obrazovkou.

Jak vzniká 3D obraz v naší hlavě? Naše standardní vidění je dvourozměrné. Abychom, viděli i třetí rozměr, máme od sebe oči posunuté v ose. Mozek se již postará, abychom viděli vše správně. Problém mají jen lidé s očními vadami nebo jen s jedním okem.

Filmy a hry ve 3D fungují na podobném principu. Obrazy jsou v podstatě dva. Brýle nám je pro oči usměrní tak, aby je mozek správně pochopil a zpracoval. V podstatě nás oblbne. Takže ne oči, ale náš mozek nám umožňuje 3D vjemy.

A zde je ten kámen úrazu. U dětí do šesti let, kdy se mozek nejvíce vyvíjí, může toto oblbnutí způsobit nevratné škody. Osobně toto varování beru velmi vážně. Ač doma 3D TV máme, naše děti si na tuto technologii nějaký čas ještě počkají.  

Větší nebezpečí než sledování trojrozměrných filmů vidím v hraní 3D her. Film po dvou hodinách skončí, ale hrát se dá bohužel pořád. Zde je to na nás, na rodičích nastavit dětem pravidla, jak pro koukání na „třidéčko“ tak pro  hraní her. Vím, není to jednoduché, ale co je na rodičovství jednoduchého?

Ono sledování této technologie v nadměrné míře může být nebezpečné i pro nás dospělé. Zkuste si pustit dva až tři filmy za sebou! Hlava Vás bude bolet jako střep. Další nebezpečí je rozostřené vidění. To je problém hlavně pro řidiče. U malého procenta z nás může sledování  TV či hraní her ve 3D způsobit epileptický záchvat či dokonce mrtvici.

Nebral bych toto varování na lehkou váhu.  Jak říkal pan primář, když se týdně podíváte na jeden film nebezpečné to není, ale když Váš náctiletý potomek bude u 3D her sedět 2 hodiny denně už bych to viděl jako velký problém.  Vše se ovšem vyvíjí a třeba se i zde dočkáme naprosto bezpečných technologií.

3D filmy v číslech

-  10 % lidí není schopno vidět trojrozměrný obraz.

- 30 % lidí nemá ze sledování 3D filmů dobrý pocit a jejich sledování jim vadí.

-  Přes 30 % lidí má během sledování nebo těsně po něm zdravotní problémy. Mezi ně patří hlavně bolest hlavy a nevolnost.

Reportáž na ČT24
 

Zajímavé odkazy

Liberecká pražírna - prodejna čerstvě pražené kávý a káva s sebou 
Tip pro vás: Centrum asistované reprodukce EUROPE IVF poskytuje komplexní léčbu poruch neplodnosti.