I tátové se rádi starají o své děti

Partneři

Originální samolepky na auto

Mámy pro mámy - podpořme předčasně narozené Kulíšky a jejich rodiče

Vše o levácích

Budete překvapeni, jak svobodně může vzdělávání fungovat.
Od maminky

Tour de Kids

Tátové - táta a dítě

Střídavka
LOM

 

Poslední komentáře

Výběr psacích potřeb pro školáky

Písmo je jedním z důležitých prostředků mezilidské komunikace. Základy písma si osvojujeme již v prvních letech školní docházky – přesněji od prvního ročníku základní školy. Během školní let dochází postupně k automatizaci písma a následně vzniká vlastní rukopis, který je pro každého jedince typický a mnohé o něm vypovídá. I když se to nezdá, tkví základní úspěch ve volbě vhodného psacího nástroje. Vše má ale svůj řád a posloupnost vývoje správných návyků, které nelze při nácviku psaní přeskočit. Tyto návyky vznikají již při prvním seznamování se dítěte s psacími nástroji. Bohužel praxe na základních školách potvrzuje, že mnohé děti mají zafixované špatné návyky, které se jen velmi těžko odstraňují a někdy se je nepodaří odstranit vůbec.

Po nástupu do první třídy píší děti nejprve tužkou (vhodná je tužka tvrdosti č. 2). Po odlehčení ruky přecházejí na psaní perem. Jaké pero ale vybrat? Na trhu je jich opět nabízeno velké množství. Vhodné pero bychom neměli kupovat jako překvapení, ale vždy s dítětem.  Aby se totiž dítěti s perem dobře psalo, musí mu padnout do ruky a dobře se držet. A zde narážíme na problém v ergonomicky tvarovaných úchopech, neboť každé dítě má jinak tvarovanou ruku a to, co vyhovuje jednomu, druhému již vyhovovat nemusí. Důležité je, aby část v úchopu byla měkká a neklouzala. Cena dětských per se pohybuje od pár korun do řádů několika set korun. Pokud bychom se řídili pouze cenou a mysleli si, že dětem stačí pero levnější, protože je přece stejně hned ztratí nebo rozbijí, měli bychom si uvědomit, že pero je základní pracovní pomůckou, která ovlivňuje výsledky jejich učení.

Pro prvňáčka volíme buď tzv. rollery (tornáda) nebo inkoustová pera. Rollery jsou psací pomůcky, které mají smazat rozdíly plnicího pera a propisky. Roller má jinou viskozitu inkoustu, je na bázi gelu (ne oleje jako u propisky). Inkoust se lépe vsakuje do podložky a umožňuje tak snížit tlak na ni. Na vrcholu mají jen otáčející se kuličku, kterou nelze zdeformovat ani rozskřípat. Psaní je pohodlné, hladké a rychlé. Rollery jsou většinou levnější než inkoustová pera.

Plnicí (inkoustová) pera jsou bohužel v současné době neprávem  přehlížena (přetrvává strach z kaněk a rozskřípaných hrotů, když dítě ještě nemá dostatečně uvolněnou ruku a příliš na pero tlačí. U rollerů přílišný tlak nevadí, kulička rolleru se nezničí, ale nepomáhá ani odstranit přílišný tlak na psací nástroj a tím upevnit správné návyky při psaní).

Konstrukce a psaní hrotem má však mnoho předností proti rollerům. Tou základní je fakt, že hrot při psaní nasměruje přirozeně sklon písma a nedochází k jeho odklonu. Nepíše ze všech stran jako roller. Dítě s ním nemá možnost při psaní točit a hrát si, protože by mu nepsalo. Klasické pero s hrotem dítě přesně učí správnému psaní. Práce s ním a nácvik správného psaní je však mnohem náročnější a vyžaduje více trpělivosti dítěte, učitele i rodičů. Výsledek ale stojí za to.

zdroj: www.scio.cz Paralelní vzdělávání

Zajímavé odkazy

Liberecká pražírna - prodejna čerstvě pražené kávý a káva s sebou 
Tip pro vás: Centrum asistované reprodukce EUROPE IVF poskytuje komplexní léčbu poruch neplodnosti.