I tátové se rádi starají o své děti

Partneři

Originální samolepky na auto

Mámy pro mámy - podpořme předčasně narozené Kulíšky a jejich rodiče

Vše o levácích

Budete překvapeni, jak svobodně může vzdělávání fungovat.
Od maminky

Tour de Kids

Tátové - táta a dítě

Střídavka
LOM

 

Poslední komentáře

Znakování – osvědčená forma komunikace nebo podvod na rodičích

Předně chci zdůraznit, že tento pohled je čistě můj osobní a není založen na žádných studiích, výzkumech a podobně. Jde čistě o mé osobní zkušenosti a pocity. Proto nebudete-li s následujícími řádky souhlasit, budu rád, když se v diskuzi pod článkem podělíte o své zkušenosti a názory.

Nedávno mne manželka dala přečíst zajímavý článek v nějakém ženském časopise. Pojednával o znakování a titulek hlásal něco ve smyslu: Znakování – útok na vaši peněženku.  V uvedeném článku zmiňovali ještě jeden aspekt, a to že u dětí tlumí chuť začít mluvit, protože je nic nenutí. Domluví se přeci znakováním.

Má osobní zkušenost s touto metodou dětské komunikace není nijak pozitivní. U prvního dítěte jsme s manželkou propadli této „módě“ a kurz znakování navštívili. Paní lektorka byla výborná, plná nadšení a ochota sama, aby ne za ty peníze co kurz plus znakovací sada stáli. Zaníceně nám popisovala, co vše můžeme naše dítko naučit, jak bude krásné, až bude znakovat. Na dotaz zda se znakováním neodsune řeč do pozadí, reagovala radikálním NE. Dítě prý bude postupně znaky nahrazovat slovy. Nedokáži posoudit pravdivost těchto slov, proto jé nechám bez komentáře.

Aktuální cena Veršované znakování v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

Kurz pokračoval velmi přesvědčivým instruktážním videem, na kterém malá holčička ukazovala několik znaků.  Vše bylo podbarveno zaníceným komentářem lektorky. Ruku na srdce, kdo z nás čerstvých prvorodičů by na líbivá slova neskočil. Všichni chceme, aby zrovna náš „špunt“ byl ten geniální. A tak plní zážitků a dojmů pospícháme domů znakovat.

Začali jsme plni očekávání a elánu již ten večer. Vybrali jsme jednoduchý znak pro koupání a začali podle instrukcí s učením. U pokusů naučit prvorozeného znakovat, jsme vydrželi přibližně dva měsíce. Poté nám došla trpělivost a znakovací set skončil v šuplíku.  

Nevím, jestli to bylo naší netrpělivostí nebo nedůsledností či inteligencí našeho dítěte, ale znakovat se nenaučil. Ale zato brzo zkoušel mluvit a dnes jsou mu tři roky, mluví skoro jako politik. Dlouhá souvětí jsou jeho oblíbenou formou rozpravy.  Rád se učí slova typu otorinolaryngologie, ekonomika, multispektrální, a podobně.

Má zkušenost je tedy negativní, učení znakování nás stálo mnoho zbytečných nervů a k ničemu nebylo.  Ovšem věřím, že spousta z Vás má jiné třeba i pozitivní zkušenosti. Proto neváhejte a podělte se s nimi pod článkem.

Komentáře

No Avatar
Mirka (neověřeno) on 16. Duben 2013 - 14:37

Znakování stojí za to!Opravdu mě článek vyburcoval k rychlé odpovědi :D Myslím, že znakování je úžasná věc a 2 měsíce opravdu nejsou dlouhá doba, hodně záleží také na věku dítěte a hlavně na prvním slově, které ho učíte protože slovo koupání zas tak často nepoužíváme během dne. Myslím, že to chce nějaké používnější slovo a klidně ne jen jedno. (např. světlo, jídlo apod.) My začínali v cca 8 měsících a prvního znaku jsme se dočkali v 9 měsících (tzn.intenzivní 2měsíční znakování vždy když jsme vyslovili dané slovo). Ze začátku to šlo pozvolna, myslím, že proto, že jsme začínali brzy, ale cca po 2 měsících se to rozjelo. Dnes je mu 18 měsíců, znakujeme o 106. Úžasné je, že Vám dokáže říct pomocí znaků, že támhle vidí psa, kterého si ani nevšimnete a že slyší i zpívat ptáky a že kocour spí a podobně. To by jinak nedokázal a hlavně si řekne, když má třeba hlad nebo chce napít. Mluvit začíná běžný způsobem, snaží se po nás opakovat slovat, myslím, že vše přiměřeně věku, některá slova běžně používá. Výzkumy tvrdí, že znakující děti jsou na tom s řečí lépe, ale podrobně jsem žádný výzkum nečetla. Zvládli jsme znakování bez kurzu a drahých pomůcek. Jediné co nás to stálo byla částka utracená za knihu http://neoluxor.cz/popularne-naucna/zaklady-znakove-reci-pro-miminka--93265/ ale dá se to zvládnou i bez ní, stačí si o tom něco na internetu načíst. Pro inspiraci je také vynikající stránka slovník znakového jazyka http://www.spreadthesign.com/cz/ jsou tam znaky v různých jazycích a vybrala jsem vždy ten, který se nejsnadněji znakoval. Znakování také velmi ocení prarodiče a blízcí, kteří nepoznají jen podle zakvíknutí, co si dítko žádá ;) V okolí mám 2 kamarádky, které taky znakují a jsou spokojené.A ještě jeden tip na závěr. Můžese stát, že dítě znak už ukazuje, ale my ho nevidíme. Nám se to stalo několikrát ;)Hodně úspěchů všem, kteří to zkusí, za mě jednoznačně ANO. Znakování má smysl a když nechcete, tak Vás nemusí nic stát ;) 

No Avatar
karla (neověřeno) on 16. Duben 2013 - 19:56

Hlavní přínos znakování vidím vtom, že se mluvení na miminko doprovodí gestikulací a tím se to mluvení udělá zajímavější a zábavnější. Kdo od toho očekává víc než zábavu, nějaký efektivní způsob komunikace bude samozřejmě velmi zklamaný. Dítě 15 měsíců staré, které má neohebná zápěstí a nezvládne ani se strefit plnou lžící do pusy asi těžko zvládne znakovku. Stačí se podívat na youtube, dítě prostě mává rukama a nadšení rodiče v tom vidí znaky. Taky jsem zažila paní, která mi tvrdila, že když její dítě upadne. že místo AU znakuje, nevěřím tomu. Když se podíváte na CD znakování s miminky, nejmladšímu jsou tam 2 roky a to už naše mluvila větama. Jako zábava pro samouky je to super, ale když se to s dítětem dělat nebude, o nic nepřijde. Teorie o tom, jak to dětem zvyšuje IQ jsou už úplně mimo mísu. Kdyby existovaly kurzy na zvýšení inteligence, tak by po světě chodili samí einštajnové. Přirovnala bych to ke kojeneckému plavání - nafouknutá bublina+vyhozené peníze.

No Avatar
Jana Sedláková (neověřeno) on 6. Srpen 2013 - 19:44

Věřte nebo ne, naše děti znakovali a začali kolem prvního roku první znak "světlo" je pouze svírání a otvírání prstů směrem ke světlu,to zvládne i malé dítě, znak pití,kdy palec dáte k ústům a ostatní prsty sevřete v pěst a jakoby pijete dělaly tak,že k ústům dávaly ukazováček,prostě si znak upravily tak aby to zvládly. Znak "ještě" "jíst" "koupat" "pes" také zvládaly. Prostě základ,lze už od jednoho roku učit. Dělala jste s dětmá "pá,pá" ? Je to taky znak,kdy to zvládlo vaše děcko? Na těchto stránkách http://www.znakovanismiminky.cz/index.php?disp=galerief najdete znaky a vysvětlení zdarma,nemusíte vyhazovat peníze za žádné kurzy. Některé znaky si člověk může vytvořit sám s dítětem,jak mu to vyhovuje a připadá logické. Nám znakování velice pomohlo v domluvě s dětma. Nejsem žádná alternativní matka,ale toto mě opravdu chytlo. A samozřejmě znak se dítě nenaučí po jednom ukázání,chce to neustále opakovat mluvit ukazovat.Pro nás bylo příjemné domluvit se s dítětem ještě dříve než začalo mluvit a pro naše děti to bylo zábavné. A žádné kurzy jsme k tomu nepotřebovali.

No Avatar
Dudlikarna.cz (neověřeno) on 17. Duben 2013 - 10:58

zřejmě jste nenavštívili ten správný kurz, ono vlastně ani není potřeba chodit na kurzy o desítkách lekcích, stačí si koupit nějaké materiály (nám se osvědčily videa, z nich se to malá naučila sama i když se na ně vlastně ani moc nekoukala :D) a jít na seminář, kde člověku prakticky poradí jak na to .... my to štěstí měli, paní byla navíc psycholožka a pořád dnes slyším její slova, my máme znakování prakticky odzkoušeno, znak pro koupání není rozhodně dobrý pro začátek a každí dítě má jinou odezvu, některé v 7, 9 nebo i 12 měsících a tolik zvířátek, pocitů a věcí, které malá umí dnes zaznakovat, ještě dlouho vyslovovat nebude a my jsme rádi, že s ní můžeme komunikovat v mnoha směrech, aniž by došlo k frustraci ze strany dítěte, že mu nerozumíne, každé dítě je jiné, takže se nedá říct, že to co skvěle baví jedno, bude bavit i to druhé, ale rozhodně bych znakování nanazvala podvodem ....

No Avatar
Kami (neověřeno) on 29. Duben 2013 - 15:08

Mojí dceři je rok a 1 měsíc. Na žádný kurz jsme nechodili. Používáme normální gesta a inspiraci z webu. Ukáže si, že chce piškot, pečivo, křupky nebo pití. Dále ukáže, že chce na procházku, zpívat nebo koukat na zvířátka na PC.Taky upozorní na výměnu plínky a převlečení... Znak pro procházku a koupání si vytvořila sama. Dřív se mi nažila něco naznačit a často se rozbrečela, protože jsem ji nepochopila a zjišťování potřeb vylučovací metodou mi trvalo dlouho.Pokud dítě umí ukázat "Jak jsi velká", "Paci paci" a podobně, tak proč raději neučit ať ukáže "jíst", "pít", "hrát", "plínka"... a je úplně jedno, zda to jsou znaky ze znakování a nebo jen poklepání na část těla...

No Avatar
Kami (neověřeno) on 29. Duben 2013 - 15:39

Celkově má nyní slovní zásobu asi 40 slov z toho 15 zvuků zvířat, 15 znaků (slov, která neumí vyslovit a jssou pro ni důležité) a zbytek je "táta", "bum"...

No Avatar
Sedmi (neověřeno) on 6. Srpen 2013 - 8:05

Rekla bych, ze jako vsechno i tohle zalezi na konkretnim diteti. Nektere deti moc mluvit  nechteji a znakovani uvitaji, jine jsou "ukecane" uz od malicka a je to pro ne zbytecne... taky jsem s prvni dcerou propadla mode, znakovala asi tak prvni dva tri mesice par znaku a pak zacala mluvit a na znaky zapomnela, mluveni pro ni bylo jednodussi a zajimavejsi... 

No Avatar
Jana K (neověřeno) on 6. Srpen 2013 - 8:36

Mne tento článek také povzbudil k okamžité reakci. Myslím si, že dítě samo ukáže, jestli chce znakovat nebo nechce. Ale hlavně je to o rodičích, jestli mu to nabídnou nebo ne. V našem okolí jsme jediní, kdo s prckem znakoval a okamžitě se to také odrazilo na jeho slovní zásobě. Náš teď tříletý prcek znakoval od 11 měsíců také o stošest, a oproti jeho vrstevníkům měl od počátku velký náskok ve slovní zásobě a začal velice rychle mluvit. I když i jiné děti v jeho věku začali mluvit v obdobném období, ale neměli takovou slovní zásobu jako náš Lukášek. A vůbec není zapotřebí chodit na nějaké kurzy či si kupovat nějaké knížky. Nás to nestálo ani korunu. Na kurz jsme nechodili, jen jsme si prostudovali webové stránky a v knihovně si půjčili knihu o znakování, kde jsme načerpali insipiraci. A pak už to bylo jen na nás a hlavně na prckovi, který si znaky vymýšlel často sám. A to pak teprve byla pro všechny zábava, zjišťovat co tím Luky myslí. A jakou měl radost, když jsme na to přišli. Nikdy jsme nezažili situaci, že by se mimčo vztekalo, že mu nerozumíme nebo nevíme co chce. Byla to pro nás všechny zábava. Teď popravdě občas lituji, že jsme ho naučli tak moc "žvatlat", protože by dnes vůbec neuškodilo, kdyby aspoň na chvíli tu pusinu zavřel. :D

No Avatar
Návštěvník (neověřeno) on 6. Srpen 2013 - 14:52

Nebudu tu znakování protěžovat ani zatracovat. Jako prvorodič jsem i já této módě podlehla a řekla si, že to bude strašně fajn domluvit se s miminkem. A bylo. Pravděpodobně jsem ani já neměla dost trpělivosti učit se předepsaným znakům a pomocí nohou a rukou se zdarma se svým miminkem domluvíte taky ;-) pořídila jsem jen knížku jako inspiraci. malá se naučila znakovat základy - plínku, čaj, mlíko - až překvapivě brzy. kolem sedmého měsíce. nicméně jí nerozuměl nikdo jiný kromě mě a radši začala mluvit. Takže popravdě jsem ani neměla moc příležitost se nějakému znakování věnovat ;-) což je asi mnohem lepší. Nicméně díky znakování se krásně naučila chodit na nočník. Od chvíle, kdy začala sama sedět už uměla znak pro plínku a já věděla, že ji mám vysadit. Báječně to fungovalo. Ne, že by to uměla už pokaždé cíleně udržet, ale třeba do plíny od devátého měsíce kakat nechtěla a řekla si vždycky na nočníček. Takže to bylo super.

No Avatar
Michaela (neověřeno) on 6. Srpen 2013 - 19:59

Mám téměř dvouletou dceru, znakovat jsme "zkusily" když už jsem propadala panice v jejím roce, že furt "ječí" a já nevím proč. Je pravda, že to pro mě bylo odreagování a pro dceru seznámení se s jinými dětmi. Ale samo o sobě znakování nám nic moc nedalo, ale pořidili jsme jí dvě DVD se znakováním a jsou to její jediné pohádky, které vyžaduje, znaky má okoukané a co  neumí řáci, tak zaznakuje :) Myslím, že to není nejdůležitější věc, když na to nejsou penízky, ale je to zajímavá zkušenost  :) :)  

No Avatar
Lucie (neověřeno) on 7. Srpen 2013 - 13:15

Já tedy naštěstí tomuto módnímu výstřelu nepodlehla a jsem za to ráda. Mám 15m syna, motoriku má na tento věk dobrou, ne už i sám baští lžičkou, on to jinak nepozře, pokukd se sám nenají. A když náhodou nezná nějaké slovo, tak si na danou věc ukáže a mrčí. Na hlad říká HAM, když  má chuť taky. Na pití říká Bibi, na světlo říká blik, když něco chce podat řekne dej, když něco nechce řekne nene, a zakroutí hlavou, když něco není, řekne není a roztáhne a pokrčí rameny. Takže mé dítě se učí nejenom mluvit, ale i si u toho sám gestikuluje a já tomu rozumím. V podstatě každé dítě svoji řec bude doprovázet gesty, proto nechápu, proč mu cpát něco z knih či příruček. Vidí u mě moje gesta, která mu vysvětluji jednoduchým slovem, a rozumím mu. Znakování bylo vždy, jen dnes se z toho udělal prostě velkej kšeft, ostatně jako se vším :-)

Zajímavé odkazy

Liberecká pražírna - prodejna čerstvě pražené kávý a káva s sebou 
Tip pro vás: Centrum asistované reprodukce EUROPE IVF poskytuje komplexní léčbu poruch neplodnosti.